تفاوت بین اعتماد به نفس و خود شیفتگی

تفاوت بین اعتماد به نفس و خود شیفتگی

تفاوت بین اعتماد به نفس و خود شیفتگی

 

تفاوت بین اعتماد به نفس و خود شیفتگی بسیار مشهود است. اعتماد به نفس یا خودباوری هرگز با خود شیفتگی  و غرور، معنای یکسانی ندارد. اعتماد به نفس یعنی ما به توانایی هایمان ایمان و باور قلبی داریم. خودشیفتگی یعنی شما فقط خودتان را می خواهید و یک فرد خودخواه هستید که فکر می کنید از دیگران برتری دارید.

تر و بزرگ تر از دیگران می داند و پیوسته در تصمیم هایی که می گیرد از تکنیک هایی استفاده می کند که استراتژی های خودش را تقویت کند.

به تمامی افراد توصیه می شود تا خودشان را دوست بدارند و احساس ارزشمندی داشته باشند.

iwo

 خود شیفتگی با عزت نفس چه فرقی دارد؟

 

عزت نفس یعنی ما د رهمه حال احساس ارزشمندی کنیم و خودمان را دوست بداریم ولی خودشیفتگی بیش از حد به خود اهمیت دادن و در نظر نگرفتن دیگران است. افراد خودشیفته به دیگران توجه نمی کنند و اینگونه فکر می کنند که آدم بسیار خوبی هستند و دیگران آدم های بدی هستند.

قدرت طلبی و حس قدرت در افراد خودشیفته افراطی و بیش از اندازه است. افراد خودشیفته دوست دارد همیشه رئیس باشند و حرف دیگران را قبول ندارند.

این ویژگی ممکن است ریشه در کودکی چنین افراد ی داشته باشد. به طوری که چنین افراد ی تک فرزند بوده اند یا پدر و مادر توجه بیش از اندازه ای به فرزند خود و خواسته های او داشته اند. این افراد دوست دارند همه چیز بر وفق مراد آن ها باشد.

گاهی اوقات کودکان در خانواده هایی بزرگ شده اند که دائم کتک خورده اند و تهدید شده اند. اینگونه افراد در بزرگسالی خودشان را از همه مهم تر نشان می دهند دوران کودکی خود را جبران کنند.

yun

بیشتر بخوانید : آیا می دانستید توسعه فردی برای صرفه‌جویی در زمان فوق‌العاده است.

تفاوت اصلی خودشیفتگی با اعتماد به نفس

 

 • تفاوت بین اعتماد به نفس و خود شیفتگی اینگونه است .
 • افراد خودشیفته می خواهند در کانون توجه بقیه باشند اما افراد با اعتماد به نفس حس ارزشمندی دارند.
 • فرد با اعتماد به نفس عیب های خود را می پذیرد. و از اینکه کسی به عیب های او پی ببرد نمی ترسد.
 • یکفرد خودشیفته از کسانی که شبیه او نیستند متنفر است. و نمی تواند دیگران را تحمل کند اما یک فرد با اعتماد به نفس برای تمامی افراد ارزش قائل است.
 • یک فردی که اعتماد به نفس دارد به دنبال نقطه ضعف هایش است تا آن ها را به نقاط قوت تبدیل کند. اما فرد خودشیفته ضعف هایش را نمی پذیرد.
 • افراد خودشیفته خودشان را بسیار جذاب می دانند. و در پس این جذابیت نوعی ستمگری پنهان شده است. اما فرد با اعتماد به نفس مهربان و در حرف و عمل صادق است.
 • کسی که اعتماد به نفس دارد دائما در حال آموزش مهارت های جدید است. ولی فرد خودشیفته فقط و فقط خودش را قبول دارد.
 • افراد با اعتماد به نفس خودشان را با شرایط وفق می دهند. اما فرد خود شیفته روش و اصول خودش را دارد و با هر شرایطی کنار نمی آید.
 • کسانی که به توانمندی های خود ایمان و باور دارند همیشه به درون خودشان سفر می کنند تا تا ویژگی های بد خود را اصلاح کنند. اما خودشیفته ها عیب و بدی های خود را نمی پذیرند.
 • هیچکس دوستی با یک فرد خودشیفته را دوست ندارد. و این افراد دوستان واقعی ندارند.
 • افراد خودشیفته زود رنج هستند و وقتی دیگران از آن ها انتقاد می کنند بسیار ناراحت و عصبانی می شوند اما یک فرد با اعتماد به نفس، انتقاد های سازنده را می پذیرد.

بیشتر بخوانید : آیا می دانستید درونگرایی یک ویژگی شخصیتی است که مشخصه آن تمرکز کردن روی احساسات درونی است.

چطور یک فرد با اعتماد به نفس بالا باشیم؟

 

چطور یک فرد با اعتماد به نفس بالا باشیم؟

هر مهارت و ویژگی نیاز به یادگیری و آموزش دارد. برای بالا بردن اعتماد به نفس شما باید  یک سری  روش ها و تمرین ها را در پیش بگیرید تا به یک فرد با اعتماد به نفس تبدیل شوید.

برای اینکه اعتماد به نفس داشته باشید لازم نیست فکر کند باید بی نظیر باشید. تنها کافی است به توانایی ها و مهارت هایی که دارید ایمان و باور داشته باشید. شما باید باور داشته باشید که

می توانید از پس کار های دشوار و سخت بر بیایید. این تلاش و باور شما را به موفقیت می رساند.

برای تقویت اعتماد به نفس خود به مقاله های دیگر اعتماد به نفس در سایت ما مراجعه کنید.

مدیریت لهجه

b2n

The difference between self-confidence and narcissism

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.