تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس      

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس بگونه است که خیلی از افراد تعریف و فرض یکسانی از عزت نفس و اعتماد به نفس دارند. درحالیکه این دو مفاهیم متفاوتی هستند.

یکی از مثال هایی که می تواند از فردی با اعتماد به نفس زد بازیگر مشهور آمریکایی مریلین مونرو است. این بازیگر در یکی از مصاحبه های خود اینگونه بیان می کند که در دوران شهرت خود از مشکل عزت نفس رنج می برد، درحالیکه اعتماد به نفس کافی داشت و در کارش موفق بود اما  به گفته ی خودش هیچ گاه احساس ارزشمندی نمی کرد.

حس خود دوستی ( عزت نفس ) و اعتماد به نفس در سنین پایین شکل می گیرد. یک نوزاد از همان ابتدای تولد مورد توجه پدر و مادر خود قرار می گیرد و حس ارزشمندی را از همان ابتدا درک می کند. اگر ما حس ارزشمندی را از کودکی از والدین خود دریافت کرده باشیم، عزت نفس بالایی را در بزرگسالی تجربه خواهیم کرد .

کسانی که عزت نفس بالایی دارند، خودشان را دوست دارند و از شرایط و زندگی خود راضی هستند. افراد دارای عزت نفس بالا هیچگاه خودشان را برای پست و مقام به آب و آتش نمی زنند. این افراد به دنبال اثبات خود به دیگران نیستند.

اما مفهوم اعتماد به نفس ، باورداشتن به توانمندی هایمان است. اعتماد به نفس باعث می شود شما زودتر به موفقیت برسید. ممکن است یک فرد درانجام کاری مهارت و در نتیجه اعتماد به نفس بالا  داشته باشد اما در حوزه های دیگر چنین حسی نداشته باشد.

فن بیان

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس                         

چگونه متوجه تفاوت بین عزت نفس و اعتماد به نفس شویم؟

 

چگونه متوجه تفاوت بین عزت نفس و اعتماد به نفس شویم؟

کسانی که اعتماد به نفس بالا دارند، خودشان را به چالش می کشند و مسئولیت های جدیدی را تجربه می کنند. این افراد  به توانمندی های خودشان اعتماد کامل دارند  هنگام مواجه شدن با شکست، دوباره شروع می کنند و آن را به عنوان یک تجربه  می پذیرند. اعتماد به نفس ما را به چالش های جدید دعوت می کند.

آداب معاشرت

افرادی با عزت نفس بالا خودشان را دوست دارند حتی اگر ظاهری زیبا نداشته باشند.  حتی اگر ماشین مدل بالا  نداشته باشند .حتی اگر کسی آن ها را مورد قضاوت قرار دهد، باز هم خودشان را دوست دارند.

ممکن است ما این حس را در کودکی دریافت نکرده باشیم و با کمبود عزت نفس مواجه باشیم. افسوس نخورید!

در هر دورانی از زندگی میتوان با آموزش ، عزت نفس خود را تقویت کرد .

هیچگاه برای تغییر و یادگیری مهارت های جدید دیر نیست!

همین حالا اقدام کنید!

توسعه فردی

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس                         

پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت

 

پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت

برای شناخت  بهتر میزان عزت نفس و اعتماد به نفس خود می توانید به تست عزت نفس کوپر اسمیت مراجعه کنید. . این روان شناس چهار مقیاس را برای ارزیابی عزت نفس انتخاب می کند و مورد ارزیابی قرار می دهد.

این چهار آزمون به CSEI معروف است و شامل عزت نفس فردی، عزت نفس اجتماعی، عزت نفس خانوادگی و عزت نفس تحصیلی میباشد.

این روان شناس متعقد است که عزت نفس در دوران کودکی شکل می گیرد و این شکل گیری وابسته به والدین، محیط اطراف و اجتماع است.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس    

درون گرایی

           

 برای اینکه درک بهتری از  تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس داشته باشید و همچنین برای انجام آزمون کوپر اسمیت می توانید دوره ی شخصیت قدرتمند را مشاهده کنید تا اطلاعات کافی در این زمینه پیدا کنید و از خودتان شخصیتی قدرتمند بسازید.

 

b2n

yun

The difference between self-esteem and self-confidence

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.