خودشناسی

خودشناسی

خودشناسی

 

سلام دوستان تبریک می گم به شما دوستان که برای یادگیری و افزایش مهارت های خود ارزش قائلید. محتوا ارزشمند خود شناسی به شما کمک می کند تا به راحتی تصمیم بگیرید. خودشناسی مزایای بسیار زیادی داردکه در این مقاله به به طور کامل به آن اشاره می کنیم.

این مهارت، جزو مهارت های جذاب برای افراد است. خودشناسی در حوزه های مختلف معنا و کاربرد های مختلفی دارد. مانند خودشناسی در روانشناسی، خودشناسی در عرفان، خودشناسی در رفتار های  اقتصادی و… از حوزه های خودشناسی محسوب می شوند.

یک ضرب المثل جالب و قابل تحمل می گوید، در صورتی که دشمن درونی وجود نداشته باشد، دشمنان بیرونی نمی توانند به راحتی به شما آسیب وارد کنند. این ضرب المثل به این معنا است که، خودشناسی یکی از مهم تر ین مهارت های ما برای رسیدن به موفقیت است.

خودشناسی مهارتی است که روی اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارد.

خوشناسی باعث می شود، شما الگو و رفتار های ناسالم ومخرب خود را اصلاح کنید. رفتار شما فرایند های ذهنیان کنترل می شود و وقتی شما به خودشناسی رسیده باشید، دیگر عوامل بیرونی نمی توانند روی شما تاثیری بگذارند.

خودشناسی یکی از ضروری ترین مهارت ها برای این است که شما، در زندگی بهترین تصمیمات ممکن را بگیرید. و در شرایط گوناگون، واکنش های عاقلانه و بهتری نشان دهید.

مسیر خودشناسی

 

مسیر خودشناسی

بهترین تمرین های خودشناسی که موفقیت شما را تضمین می کند!

مراحل خودشناسی!

خودشناسی را از کجا شروع کنیم؟!

این تمرین های به شما کمک می کند تا به مهارت خودشناسی برسید و  بتوانید در موقعیت های مختلف، بهترین تصمیم ها را برای زندگی و آینده خود بگیرید.

 • از خودتان بپرسید چرا؟

قبل از هر تصمیم و اقدامی، بهتر است در ابتدای کار از خودتان سوال بپرسید که چرامن باید این تصمیم گیری را انجام بدهم؟، پس از اینکه به چرایی پاسخ خود رسیدید، دو بار دیگر این فرایند را ادامه دهید. اگر پاسخ شما منطقی و دارای سه دلیل عالی و مناسب بود، آن تصمیم را اجرایی و عمل کنید.

خودشناسی یعنی اینکه شما در چه کاری علاقه و استعداد دارید و آیا انگیزه لازم را برای انجام آن کار دارید؟ شما باید بتوانید اقداماتی معقول و منطقی را برای تصمیم گیری خود پیدا کنید.

 • هنگام صحبت کردن، واژگان عاطفی بیشتری را به کار بگیرید

احساسات افراد فقط و فقط به شادی و غم  محدود نمی شود. احساسات واکنش های  زیادی  را ایجاد می کنند که فقط به این دو حالت محدود نمی شوند. برای مثال خیلی از افراد  وقتی احوال ما را می پرسند، ما در یک کلمه محدود کننده به آن ها می گوییم : ممنون خوبم. در حالتی که ما احساس های متفاوتی داریم و احساسات ما محدود به این یک کلمه نمی شود.  برای مثال می توانیم بگوییم، ممنون امروز خیلی پر انرژی ام یا تشکر امروز احساس خوشبختی می کنم.

اینکه ما بتوانیم احساساتمان را در قالب کلمه بیان کنیم، اثر درمانی بر وری  مغز ما می گذارد. اگر شما نتوانید احساسات خود را به دیگران انتقال دهید، دچار تنش و استرس خواهید شد. سعی کنید  هر روزه واژه های جدیدی یاد بگیرید تا بتوانید احساساتتان را در قالب کلمات، به خوبی بیا ن کنید. هنگام بیان احساسات خودتان با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید.

 • یاد بگیرید در موقعیت های مختلف از کلمه نه استفاده کنید

یکی از مهارت های مهم و کاربردی که تمامی بزرگسالان سعی دارند، آن را از کودکی به فرزتدان خود آموزش دهند، مهارت نه گفتن است.

مهارت نه گفتن به شما کمک می کند کنه در برابر خوشی های زود گذر، اراده فولادیم خود را به خرج دهید و به دیگران و کارهای بیهوده، نه بگویید.

وقتی شما برای تقویت عضلات خود از دمبل استفاده می کنید، به مرور زمان و در طولانی مدت عضله های شما تقویت می شود. نه گفتن نیز شبیه دمبل زدن است. هر چه شما مهارت نه گفتن را در خودتان تقویت کنید، به راحتی می توانید در برابر وسوسه های بزرگ اراده به خرج دهید و ایستادگی کنید.

برای مثال یکی از لذت های زود گذر و کوچک، چک کردن اکسپلور و پیج های بیهوده اینستاگرام محسوب می شود. این شبکه مجازی یکی از تفریحات زود گذری است، که مدام شما را وسوسه می کند تا کار های ضروری خود را کنار گذاشته و به سمت این تفریحات زود گذر بروید. استفاده از این شبکه های مجازی به معنای بیهودگی نیست، بلکه فقط باید مدت زمان استفاده از آن ها را محدود و مدیریت کرد.

 • از واکنش ناخودآگاه پرهیز کنید

کسانی که مهارت خودشناسی را در خوشان تقویت نکرده اند، نمی توانند هنگام تصمیم گیری در موقعیت های مختلف، رفتار های درست و عاقلانه ای داشته باشند.

هنگامی که می خواهید در موقعیت های مختلف تصمیم گیری کنید، یک نفس عمیق بکشید تا بهترین پاسخ را بگیرید.

 • به عیب های خود توجه داشته باشید

خودشناسی به افراد کمک می کند تا به عیب های خود توجه داشته باشیم  و از دیگران و اطرافیانمان کمترین انتقاد را داشته باشیم.

بسیای از افراد در همه حال، در حال انتقاد  کردن از دیگران هستند و به عیب ای خود توجهی ندارند. خودشناسی یک مهارت ارزشمند و حیاتی است که به شما کمک می کند عیب های خودتان را نیز دریابید و برای بهبود و برطرف کردن آن ها تلاش کنید.

 • مراقب حرف هایی که می زنید باشید

افکار منفی که در ذهن ما خطور می کنند، می توانند سبب کاهش انرژی ما بشوند. شما با رسیدن به خودشناسی می توانید در برابر موفقیت ها و شکست ها دققت کنید که با خودتان چگونه رفتاری داشته باشید. واکنش های ذهن و افکار شما در برابر موفقیت ها و شکست ها، بازخوردهای مثبت و منفی خواهد داشت. سعی کنید پیروزی های خودتان را جشن بگیرید و به خودتان جایزه های کوچک هدیه دهید و  اشتباهاتتان را به راحتی ببخشید.

دوره هوش کلامی می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

 • به زبان بدن خود توجه بیشتری داشته باشید

برای اینکه به زبان بدن خودتان، به خود شناسی برسید، می توانید هنگام صحبت کردن از خودتان فیلم بگیرید و بعد فیلم خودتان را ببینید و زبان بدن خودتان را آنالیز کنید. برای مثال اگر عادت ها بدی مانند خم نشستن دارید، سعی کنید این عادات را کنار گذاشته و به زبان بدن خودتان، توجه داشته باشید.

شما می توانید با استفاده از زبان بدن، احساسات و افکارتان را به راحتی به طرف مقابل بیان کنید. سعی کنید ویدیو های سخنرانی های بزرگ را نگاه کنید و به زبان بدن آن ها توجه ویژه ای داشته باشید.

 • به عقاید متفاوت دیگران احترام بگذارید

 

سعی کنید با خوشناسی خود و تعیین ارزش ها به باورهایتان پایبند باشید.  با هر باور و ارزشی که دارید، شما باید به نظر و عقاید دیگران نیز احترام بگذارید.

 • نوع شخصیت خودتان را بشناسید

یکی از دوره های با ارزش ما، دوره شخصیت شناسیMBTI  می باشد. شما با شناختن خودتان و دیگران، می توانید یه راحتی  خودتان را درک کنید و به خودشناسی برسید.

با شناختن نقاط قوت و ضعف خود می توانید  استعداد های خود را بشناسید و  به موفقیت های  بیشتری دست پیدا کنید.

در این دوره  شما به درون گرایی و برون گرایی خود پی می برید و با برداشتن موانع از  سر راه، به موفقیت می رسید.

 • خودتان را ارزیابی کنید

در تمامی مراحل زندگی برنامه ریزی داشته باشید. داشتن برنامه و مشخص کردن هدف، باعث هدفمند زندگی  کردن می شود. سعی کنید هفته ای یکبار، ماهی یکبار یا هر سه ماه یکبار  مراحل پیشرفت خودتان را ارزیابی کنید.

بعد از ارزیابی کردن، هدف های جدیدی برای خود تعریف کنید و بر ای آن برنامه ریزی داشته باشید.

 • به دنبال انتقاد های سازنده باشید

به دنبال انتقاد های سازنده باشید

یکی از مواردی که به افزایش خودشناسی شما کمک می کند، دریافت انتقاد های سازنده است. انتقاد سازنده به خودشناسی و پیشرفت شما کمک شایانی می کند. یکی از کتاب های مفید از  استاد پیام بهرام پور، کتاب تیغ است. که به شما کمک می کند در دنیای  پر از منتقد، اجاز ندهید کسی با تیغ انتقاد، رفتار و اعصابتان را  تحت کنترل در آورد و با کسب  مهارت مدیریت آن، زندگی زیباتری  برای خود و اطرافیانتان رقم بزنید.

در کتاب تیغ شما یاد می گیرید چطور اجازه ندهید کسی اعصاب شما را  با انتقاد بهم بریزد؟ چطور از انتقاد ها بهترین استفاده را ببریم؟ سخنور کیست؟

 • مدیتیشن انجام دهید

یکی از تمرین های مهم  و اساسی خودشناسی، مدیتیشن است. صبح ها بعد از اینکه از خواب بیدار می شوید و شب ها قبل از خواب، زمانی را برای مدیتیشن و مراقبه اختصاص دهید. با تمرکز بر روی نفس کشیدن، می توانید افکار منفی را از ذهنتان دور کنید و روی افکار مثبت متمرکز شوید.

برای مدیتیشن یک مکان ساکت و آرام را انتخاب کنید و از طریق بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید. به آرامی و در سکوت به نفس هایتان و اعضای بدن خود متمرکز شوید.

 اهمیت خودشناسی

 

اهمیت خودشناسی

نتیجه خودشناسی چیست؟ چرا باید خودمان را بشناسیم؟  اهمیت خودشناسی چیست؟

خودشناسی برای تمامی افراد مزایای فراوانی دارد و یک مسئله پر اهمیت است. در تصمیم گیری و انتخاب هایش به درستی عمل می کند و دچار اشتباه کمتری می شود. برای مثال انتخاب هایی مانند شغل، انتخاب همسر، انتخاب رشته تحصیلی و … تمامی این موارد به خودشناسی نیاز دارند.

وقتی افراد خوشان را می شناسند، ارزش های خود را تعیین می کنند و ثبات شخصیتی دارند.

هیچکس نمی تواند بگویید رفتاری درست و عاری از هرگونه عادات بد دارد. چیزی که اهمیت دارد، این است که ما شرایط موجود را بپذیریم و برای بهتر شدن آن تلاش کنیم.

زمانی که ما خودمان را به خوبی نشناسیم، نمی توانیم برای بهبود خودمان و توسعه فردی قدمی برنداریم.

بسیاری از مدرس ها و موسسات در زمینه توسعه فردی  فعالیت می کنند. و دیگران کمک می کنند تا به خودشناسی برسند.

بسیاری از تنش هایی که در زندگی ما بجود می آید، به دلیل عدم شناخت کافی از خودمان است. اگر ما به خودشناسی نرسیده باشیم، پس قرار گرفتن در یک موقعیت و مشکل و تنش در یک رابطه عاطفی، کم می آوریم و کنترل زندگی خود را از دست می دهیم.

خودشناسی به ما کمک می کند به راحتی از تنش ها و شرایط سخت عبور کنیم. و این تنش ها را در زندگی مدیریت کنیم.

خودشناسی علاوه بر اینکه به ما کمک می کند تا خودمان را به خوبی بشناسد، باعث می شود، شناخت دیگران هم بریمان ساده تر شود. خودشناسی دیگران، باعث می شود قدرت ما در مهارت های ارتباطی، شغل و سایر تعاملات انسانی افزایش پیدا کند. برای شناخت بیشتر خودتان می توانید به مقاله درون گرایی مراجعه کنید.  شخصیت شناسی mbti

خودشناسی با انسان شناسی چه تفاوتی دارد؟

 

خودشناسی (  self khowledge) و انسان شناسی از دو حوزه، کاملا متفاوت هستند. در انسان شناسی  ویژگی های مشترک انسان بررسی می شود ولی در خودشناسی، ویژگی های  خودمان، یک فرد مورد بررسی قرار داده می شود.

خیلی از اوقات پیش می آید که در آموزش های  خودشناسی از مدل ذهنی استفاده می کنند، در خودشناسی استفاده از مدل اصطلاح ذهنی، معدل ترکیب ویژگی ها و صفات شخصیتی ما است.

برای مثال وقتی می گویند، مدل ذهنی دو نفر تفاوت دارد یعنی  صفات شخصتی متفاوتی دارند.

برای خودشناسی و شناختن شخصی خودتان، ما به شما دوره شخصیت شناسی MBTI  را پیشنهاد می کنیم. در این دوره 90 دقیقه ای  با صدای مدرس مریم مبارکی، با مقدمات شخصیت شناسی MBTI  و ترجیحات روانی ( درون گرایی _ برون گرایی)، ( حسی _ شهودی )، ( ساختارگرا _ منعطف )، ( منطقی _ احساسی ) اشنا می شویم.

خودشناسی باعث میشود اعتماد به نفش ما، به طور  شگفت انگیزی افزایش  پیدا کند. و روی  شناخت خودمان و استعداد هایی که داریم، سرمایه گذاری کنیم.

خودشناسی مهارتی سخت و دشوار است!

 

خودشناسی مهارتی سخت و دشوار است!

یک نکته جالب یکه وجود دارد، این است که خود شناسی بسیار سخت و دشوار است. غلب ما آدم ها از شناختن خودمان می ترسیم و اغلب نمی خواهیم خودمان را بشناسیم. بنجمین فرانکلین می گوید :

(  سه چیز خیلی سخت است: الماس، فولاد  و خودشناسی ). خیلی از اوقات ما به خودمان دروغ می گوییم و با خودمان  راحت نیستیم.

عدم خودشناسی  و تعصب در شناختن خودمان، عواقب خوبی را پیش رو ندارد. و می تواند ما را در جستجو یا تفسیر و یادگیری مهارت های جدید، فریب دهد.  به طور کلی خودشناسی کاری سخت و دشوار است. و ما باید روش و یادگیری درست و اصولی آن را بلد باشیم و به خوبی آن را یاد بگیریم.

وقتی ما مهارت خودشناسی را یاد می گیرید، با چشمانی باز و متفاوت جهان را در نظاره هستیم . با خودشناسی شما با خودتان در صلح و آرامش هستید و سعی می کنید به میزان کمتری خودتان را سرزنش کنید.

چرا دوره خودشناسی؟

 

یکی از مهم ترین سنگ بناهای هوش هیجانی، خودشناسی محسوب می شود. خودشناسی یعنی اینکه ما چه کسی هستیم. و برروی  افکار و احساساتمان چقدر کنترل داریم و می توانیم با مدیریت افکار و احساساتمان در زندگی پیشرفت کنیم.

افرادی که به خودشناسی می رسند تمایل دارند به طور آگاهانه عمل کنند. افرادی که به خودشناسی رسیده اند از سلامت روحی و روانی بالایی برخوردار هستند. و نسبت به آینده و زندگی خود، چشم انداز مثبت و روشنی دارند.

در دوره ثروت سازی با کلام، تمامی آنچه شما برای تبدیل شدن به یک فرد تاثیر گذار نیاز دارید، آورده شده است. با شرکت در این دوره شما می توانید روی صدای خود ثروت سازی کنید. در دوره ثروت سازی با کلام، علاوه بر اینکه شما می توانید روی فن بیان و صدای خودتان کار کنید. با مبحث های  زیادی مانند اعتماد به نفس  و عزت نفس، تمرین های صداسازی، ساختار تولید محتوا، تکنیک های جذابیت کلامی، نقشه ذهنی در سخنرانی، هوش کلامی، اتیکت و آداب معاشرت  آشنا می شوید. در این دوره با جلسات آنلاینی که راجب خودشناسی و عزت نفس برگزار می گردد. شما می توانید به دنبال رشد و خودآگاهی شخصی خودتان باشید.

 این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

 

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

 • این دوره برای کسانی که می خواهند موانع زندگی خود را شناسایی کنند.
 • برای کسانی که به دنبال بهبود کیفیت زندگی و روابطشان هستند.
 • برای کسانی که می خواهند روی صدای خودشان، سرمایه گذاری کنند.
 • این دوره برای کسانی که می خواهند روی خودشان و استعداد هایی که دارند، سرمایه گذاری کنند مناسب است.
 • کسانی که به دنبال بهبود روابطشان با شریک عاطفی خود هستند.
 • کسانی ک برای مصاحبه می خواهند بروند.
 • و…

مدرس این دوره چه کسی است؟

مدرس و مربی این دوره، خانم دکتر مریم مبارکی با تجربه آموزش بیش از هزاران نفر، مدرس دوره ارزشمند، ثروت سازی با کلام است. این مدرس با بیش از 100 بار در  سالن های  مختلف تهران، تجربه اجرا دارد. در سایت ما  دوره های حضوری  و غیر حضوری متعددی از جمله فن بیان، زبان بدن، هوش کلامی، آداب معاشرت، اعتماد  به نفس، شخصیت شناشی و… وجود دارد.

این مدرس، مربی توسعه فردی و مهارت های ارتباطی است که به شما کمک می کند با بدست آوردن اعتماد به نفس، عزت نفس در زندگی و شغلتون به یک فرد تاثیر گذار و کاریزماتیک تبدیل شوید.

شما در دوره فن بیان با مبحثی به نام مدیریت لحجه نیز آشنا می شوید و می توانید لحجه خود را به خوبی مدیریت کنید.

اگر خودمان را نشناسیم چه اتفاقی می افتد؟

 

اگر خودمان را نشناسیم چه اتفاقی می افتد؟

 • زمانی که خودمان را نشناسیم نمی توانیم به راحتی مسیر درست را پیدا کنیم.
 • در صورت نشناختن خودمان، نمی توانیم در شغلمان و مصاحبه کاری موفق باشیم.
 • وقتی خودمان را نشناسیم نمی توانیم ازدواج موفقی داشته باشیم.
 • زمانی که ما خودمان را به خوبی نشناسیم، ایده های ناب و خلاقانه ما در نطفه خفه می شوند.
 • بدون خودشناسی ما به رویا هایی که داریم، دست پیدا نمی کنیم.

تاثیر نوشیدن آب در سخنرانی

b2n

yun

Self Knowledge

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

5 پاسخ

 1. تقریبا جزو نفرات اولی بودم که دوره ثروت سازی با کلام رو تهیه کردم و فکر نمیکردم دوره ای باشه که بتونه بهم کمک کنه تو مسائلی که هرروز باهاشون مواجه میشم، ولی واقعا خیلی هوب بود یعنی به جرات میتونم بگم از وقتی که تمرین هایی که تو دوره هست رو انجام میدم یه آدم دیگه ای شدم و کل مسیر برام روشن شده
  ممنونم ازتون استاد مبارکی♥️

 2. سلام
  من یکی از مشکلاتم همین خودشناسیه، واقعا هنوز ارزشامو نمیشناسم
  دوره ای دارید که بدردم بخوره؟

 3. سلام و درود خدمت استاد عزیزم سرکار خانم مبارکی عزیز.
  من چندین سال بود که این مشکل رو داشتم و وقتی برای مصاحبه کاری به جایی میرفتم حتی نمیتونستم توانایی های خودم رو بیان کنم.
  اما به لطف شما و کمکی که به من کردید بعد از دوره خودشناسی این مشکلم رو برطرف کردم و الان در یک شرکت عالی مشغول به کار هستم.ممنونم از شما خانم مبارکی و تیم پشتیبانی عالی شما.

 4. سلام و درود به شما.
  مشکلی که من دارم اینه که برای همسرم نمیتونم نیاز های خودم رو بهش بگم و این باعث میشه رابطه من با همسرم به مشکل بخوره.
  یعنی دقیقا همسرم هم تو شناختن من به مشکل خورده.
  خواستم بدونم ایا این دوره به حل شدن مشکل من هم کمکی میکنه؟

 5. سلام به شما
  مقالتون عالییییی بود
  دور خودشناسی میتونیم ثبت نام کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.