عزت نفس در مردان

عزت نفس در مردان

عزت نفس در مردان

 

عزت نفس درمردان و زنان تاچه اندازه اهمیت دارد؟ امروزه در جامعه مردان و زنان زیادی را می بینیم که با کمبود عزت نفس دچار مسائلی مانند اضطراب، سرخوردگی، احساس عدم کافی و کامل بودن هستند. موضوعاتی مانند عزت نفس و اعتماد به نفس از کودکی برای پسران به شکل کاذب جلوه داده می شود مثلا (تو مردی، مرد که گریه نمیکنه ) و در چنین خانواده هایی پسرانی رشد می کنند که دربزرگسالی با کمبود عزت نفس مواجه هستند و گاها به طور کاذب فکر می کنند که دارای اعتماد به نفس وعزت نفس بالا هستند.

عزت نفس و  اعتماد به نفس بالا برای هر مردی، باعث می شود که او جذابتر به نظر برسد و البته مردانی که عزت نفس بالایی دارند به راحتی می توانند وارد رابطه شوند، ازدواج کنند و شغل دلخواه خود را پیدا کنند.

عزت نفس همچون ستون های ساختمانی است که پی ریزی می شود تا بر روی آن ساختار، اعتماد به نفس بنا شود. هرچه سن افراد بالا تر می رود، مهارت هایی مانند عزت نفس، اعتماد به نفس و خودباوری اهمیت بیشتری پیدا می کند. به همین علت است که بسیاری از روانشناسان به دنبال راه حل هایی برای تقویت عزت نفس در افراد جامعه هستند.

برای افزایش عزت نفس در ابتدا باید عواملی که باعث کمبود عزت نفس در مردان می شود را پیدا کرد و با شناسایی نشانه های عزت نفس پایین، به دنبال راهکار هایی برای تقویت آن بود . سرخوردگی و انتقادهای مداوم ، توهین و تحقیر درسنین کودکی و نوجوانی، مقایسه شدن با دیگران، آشفتگی هویت در نوجوانی، عدم توانایی نه گفتن و بسیاری ازمسائل دیگر باعث می شود فرد در زندگی احساس درماندگی و عدم رضایت را تجربه کند.

عزت نفس درمردان

  • دشمن خود هستید.

 

 

دشمن خود هستید

مرحله اول عزت نفس در مردان ، مربوط به افکار می شود. بسیاری از مردان با افکار و ذهنیتی که نسبت به خودشان دارند، باعث کاهش عزت نفسشان می شوند.

همه چیز  می تواند با ذهنیت ما روی شغل و روابط شخصی تاثیر بگذارد.

یکی از دلایل کمبود عزت نفس در مردان احساس تنفری است که نسبت به خودشان دارند. شما باید به عنوان یک فرد عاقل و بزرگسال ذهنیتی مثبت را راجع به خودتان داشته باشید و به این نکته توجه کنید که هیچکس کامل نیست. برای اینکه عزت نفستان را افزایش دهید باید از گفت و گو های منفی و نشخوارهای ذهنی در مورد خودتان دست بردارید. افکار منفی و انتقادگر درون، یکی از دلایل اصلی کمبود عزت نفس در مردان است.  وقتی افکار و ذهنیت های منفی به سراغ شما می آید، بهتر است بدانید این فقط یک فکر است .

شما افکارتان نیستید و تمام اینها مربوط به انتقادگر درون شماست . زمانیکه بپذیرید به عنوان یک انسان در حال تجربه هستید این باعث  رشد شخصیت شما می شود .

عزت نفس درمردان

  • خودتان را دوست ندارید

هیچ حس خوب و بدی ماندگار نیست آنچه که در ذهن تان ترجمه میشود مربوط به برداشت و باورهای ذهنی خود شما می باشد. یک سوال اساسی و مهم اینجا مطرح می شود.

آیا شما با دوست صمیمی خود، از حرف های منفی راجع به او صحبت می کنید؟ قطعا پاسخ به این سوال خیر است.

پس چرا خودتان را دوست ندارید و به منفی ترین شکل ممکن با خودتان صحبت می کنید؟ شما باید آنطور که با دوست خود رفتار می کنید، با خودتان نیز همانگونه باشید و حتی خیلی مهربان تر !

بیشتر بخوانید : آیا می دانستید در دوره فن بیان سایت ما یکی از سر فصل های مهم مدیریت لهجه می باشد!

عزت نفس درمردان

  • کمال گرا هستید

 

 

کمال گرا هستید

کمال گرایی یکی از ویژگی های منفی  است .کمبود عزت نفس در مردان، باعث می شود که به هر موقعیت و موفقیتی که می رسند، احساس خوبی نداشته باشند و حس کنند به اندازه کافی کامل نیستند.

برای افزایش عزت نفس و دوری از کمال گرایی باید انتظارات واقع بینانه از خودتان و توانایی های خودتان داشته باشید. این را بدانید که به اندازه ای که برای کاری تلاش میکنید، نتیجه آن را می بینید. خودتان را بخاطر مسائل کوچکی که رخ می دهد  ناراحت نکنید و شخصیت خودتان را زیر انتقادهای درونتان خرد نکنید.

اشتباهات گذشته تان را ببخشید و نسبت به خودتان با گذشت باشید. همه ما انسان ها در زندگی گذشته خود اشتباهاتی را مرتکب شده ایم. اینکه دائماً راجع به گذشته و اتفاق هایی که افتاده است فکر کنید، باعث می شود عزت نفس شما بیشتر کاهش پیدا کند.

توسعه فردی

عزت نفس درمردان

  • حساسیت بیش از حد

 

 

حساسیت بیش از حد

بسیاری از افراد و مردان نسبت به خودشان و بیشتر اتفاق ها حساس هستند. حساسیت های بیش از حد نشانه های عزت نفس پایین است. برای مثال می خواهید پیامی را به کسی بفرستید و یا راجع به یک موضوع با فردی صحبت کنید. اما در فرستادن پیام حساس هستید و تعلل میکنید ،بعد از فرستادن نیز احساس پشیمانی می کنید. افرادی که با کمبود عزت نفس مواجه هستند برای تصمیمات زندگی شان حساسیت به خرج می دهند، و دائما نسبت به تصمیماتی که می گیرند حس پشیمانی دارند. عزت نفس در مردان بسیار مهم و حیاتی است. برای درمان حساسیت بیش از اندازه خودتان سعی کنید زیاد به حرف های دیگران و حرف هایی که می زنید فکر نکنید و نسبت به رفتار هایی که دیگران با شما دارند، حساسیت به خرج ندهید .

شما نمیتوانید همه ی افراد را راضی نگه دارید چراکه انسان ها همیشه ازچشم ذهن خودشان به جهان و اطرافیان نگاه میکنند، یعنی هر کسی برداشت و چهار چوب ذهنی خودش را دارد . یکی از کارهای که باعث می شود ذهن تان آرام شود این است که شب ها قبل از خواب مدیتیشن انجام دهید تا بسیاری از افکار را از ذهن خود خارج سازید و اجازه دهید احساسات و افکارتان بروز پیدا کنند و شما بدون هیچ قضاوتی به تماشای آنها بپردازید .مدیتیشین، باعث می شود با آرامش بیشتری بخوابید.

تاثیرگذاری

عزت نفس درمردان

  • خوشحال کردن دیگران

 

 

خوشحال کردن دیگران

کمبود عزت نفس در مردان اینگونه است که آن ها فکر می کنند خوشحال کردن دیگران وظیفه آن هاست. یعنی اگر می خواهند از نظر دیگران فردی دوست داشتنی بنظر برسند، باید دیگران را خوشحال کنند.

این افراد نمی توانند به اطرافیانشان نه بگویند، زیرا نگران ناراحتی افراد هستند. گاهی اوقات باید خودخواه باشید و به فکر خودتان باشید. افرادی که عزت نفس دارند می دانند چه زمان هایی باید به الویت های خودشان اهمیت بدهند و برای خودشان ارزش قائل شوند. بسیاری از مردان تمام حقوق خودشان را صرف همسر و فرزندان خود می کنند و حتی قسمتی از درآمدشان را برای خودشان در نظر نمی گیرند و به مرور زمان احساس ناکامی و افسردگی می کنند.

بهتر است بدانیم قبل از برچسب های جنسیتی مانند زن و مرد، ما انسان هایی هستیم که با یک روان سالم و یکپارچه متولد می شویم و اتفاقات و تجربیات زندگی ما باعث آسیب و تکه پاره شدن  روان ما می شود.

البته جای خوشحالی ست که می توانیم آنچه را که در دوره های حساس زندگی به دست نیاوردیم این بار خودمان به خودمان هدیه دهیم، پس همراه ما باشید تا با دلایل و راه های درمان کمبود عزت نفس درمردان آشنا شوید وآگاهی لازم را کسب کنید.

شخصیت شناسی mbti

عزت نفس درمردان

 

 به گفته بزرگان روانشناسی مانند یونگ: افسردگی، خشم است. خشمی که نسبت به خودمان داریم و از آن اگاه نیستیم .

شما باید به عنوان یک انسان بالغ، رشد کنید و زندگی را تجربه کنید.

b2n

yun

Self-esteem in men

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.