علائم عزت نفس پایین

علائم عزت نفس پایین

علائم عزت نفس پایین

 

شناختن علائم عزت نفس پایین موجب می شود  شما متوجه کمبود عزت نفستان شوید و درمرحله ی بعد برای افزایش عزت نفس و خود دوستی خودتان اقدام کنید.

عزت نفس یعنی اینکه ما برای خودمان و توانایی هایی که داریم، ارزش قائل شویم و خود را همانطور که هستیم با همه خوبی ها و کسری ها دوست داشته باشیم .

. کلمه عزت نفس به معنای حس ارزشمندی است، یعنی اینکه ما چه باوری در مورد  خودمان داریم و چگونه خود را ارزیابی می کنیم.

عزت نفس حس درونی ما نسبت به خودمان است. هر یک از ما تصویری از خود در ذهن داریم و با آن زندگی می کنیم.

کسی که عزت نفس بسیار پایینی دارد دائما خودش را با دیگران مقایسه می کند و هیچگاه یک حس درونی مثبت و سازنده راجع به خودش ندارد.

کمبود عزت نفس مشکل بسیار جدی است که نیاز به درمان دارد.عزت نفس پایین افراد در شغل، روابط، زندگی و بسیاری از موقعیت های دیگر تاثیر منفی می گذارد.

4 علائم عزت نفس پایین

 

  • همه چیز به شانس بستگی دارد

 

مه چیز به شانس بستگی دارد

افرادی که عزت نفس پایین دارند ، خود را لایق پیروزی نمیدانند و تمام موفقیت ها و موقعیت هایی کسب شده ی خودشان را به حساب شانس و اقبال می گذارند و هیچ توجهی به تلاش هایی که برای رسیدن به آن داشته اند، نمیکنند .

ما باید این را باور کنیم که بسیاری از دستاورد های زندگی ما نه براساس شانس که به تلاش ما بر می گردد.

شما باید با خودتان رو راست باشید و موفقیت هایتان را حاصل تلاش و زحمت خود بدانید. این یعنی اینکه شما خود را دوست دارید و برای خود ارزش قائل هستید.

علائم عزت نفس پایین

  • تمرکز روی نقاط ضعف

یکی دیگر از علامت های عزت نفس پایین این است  که  افراد به جای تمرکز روی نقاط قوت خودشان، تمام تمرکزشان را روی نقاط  ضعفشان می گذارند و دائم در حال سرزنش خودشان هستند.

این افراد شناخت درستی از توانمندی های خود ندارند چراکه همه ما مجموعه ایی از  نقاط قوت وضعف هستیم.

برای رسیدن به موفقیت، باید روی نقاط قوت خود تمرکز کرده و شناخت درستی از  خودمان  و توانایی هایمان   داشته باشیم.

افرادی که عزت نفس پایین دارند، حس می کنند  هیچ نقطه قوتی ندارند و در هیچ کاری موفق نمی شوند.

وقتی ما شناخت درستی از نقطه ضعف و نقاط قوت خود داشته باشیم می توانیم به در درستی از موقعیت هایی که در زندگی مان  قرار دارد استفاده کنیم.

وقتی می گوییم به نقاط ضعف خودتان توجهی نداشته باشید، به این معنا نیست که به طور کلی آن را نادیده بگیرید بلکه شما باید 80 درصد زمان و انرژی خود را  روی نقاط قوت و مابقی آن را به نقاط ضعفتان اختصاص دهید.

علائم عزت نفس پایین

  • ترس از شکست

 

ترس از شکست

ترس زیاد از شکست، یکی دیگر از مهم ترین علامت های عزت نفس پایین است.

این افراد آنقدر از شکست خوردن واهمه دارند که  نمی توانند شروع به انجام کار هایی کنند که به آن علاقمند هستند. شکست خوردن برای فردی که  عزت نفس پایینی  دارد می تواند احساساتی مانند اندوه، حسرت، ناامیدی، و ترس از شرمساری  را به همراه داشته باشد.

افرادی که ترس از از شکت دارند معمولا:

۱.کمال گرا هستند.

۲.استرس و اضطراب بیش از اندازه دارند.

۳. در  دنبال کردن اهدافشان ناتوانند.

۴. درباره نتیجه ی کار و آینده ، بیش ازاندازه  فکر می کنند.

۵. ‌دائما نگران این موضوع هستند که بقیه درموردشان چه فکر می کنند.

 

  • بی دلیل تلفن همراه خودشان را چک می کنند.

افرادی با عزت نفس پایین وقتی در جمع های مختلف قرار می گیرند بی دلیل مدام تلفن همراه خود را چک میکنند. آنها با دیگران هم صحبت نمی شوند و نمی توانند ارتباط چشمی موثر برقرار کنند ، به همین دلیل خودشان را با تلفن همراه سرگرم می کنند. ضعف در مهارت های اجتماعی و  برقراری ارتباط با دیگران، از نشانه های کمبود عزت نفس محسوب می شود.

علائم عزت نفس پایین

چرا عزت نفس ما پایین است

 

چرا عزت نفس ما پایین است

عزت نفس پایین می تواند ریشه در کودکی ما داشته باشد. اگرکودک از همان ابتدا توسط والدین و معلمان خود تحقیر شود ، حس ارزشمندی و خود دوستی را از دست میدهد . محیطی که ما در آن رشد کرده ایم نیز یکی از عامل های مهم و تاثیر گذار در میزان عزت نفس ماست.

 

اگر شما با خواندن این مقاله حس کردید که  علائم عزت نفس پایینی در شما وجود دارد، به شما پیشنهاد می کنیم  به مطالعه  مقاله راه حل های افزایش عزت نفس بپردازید .

b2n

yun

Low self-esteem symptoms

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.