نویسنده این مقاله:

نویسنده این مقاله:

[rt_reading_time label="زمان مطالعه:" postfix="دقیقه" postfix_singular="دقیقه"]

معرفی کتاب در 16 قلمروی زندگی

این مقاله به طور اختصاصی برای خوانندگان کتاب مطالعه در حد بنز! نوشته شده است

«مایکل فریش» نویسنده‎ی کتاب «Quality of life therapy» در کتاب خود یک تئوری ارائه می‎دهد و برای زندگی هر انسان، 16 قلمرو مشخص می‎کند.

مادامی که انسان در این 16 قلمرو وضعیت خوبی داشته باشد، به رضایتمندی و لذتمندی در زندگی دست پیدا خواهد کرد و برعکس. هر زمان که احساس کنیم حالمان خوب نیست، باید به تک‎تک این قلمرو‎ها ‎مراجعه کنیم و ببینیم کُمِیت کدام قلمرو در زندگی ما می‎لنگد؟!

این قلمرو همان قلمرویی است که نیاز به آگاهی، مطالعه و آموزش دیدن در آن داریم و لازم است در آن بیشتر رشد کنیم.

1) سلامتی: وضعیت جسمانی مساعد، بدون درد و ناتوانی.

کتاب شفای زندگی از لوییز هی
کتاب مزاج شناسی از دکتر خیراندیش

2) عزت‎نفس: دوست داشتن و علاقه داشتن به خود و احترام به خویشتن با وجود استعدادها و ضعف‎ها، با وجود موفقیت‎ها ‎و شکست‎ها.

کتاب نیمه ی تاریک وجود از دبی فورد
کتاب عزت نفس از ناتائیل برندن 3) اهداف و ارزش‎ها: هدف، ارزش و فلسفه‎ی زندگی برای هرکسی از دیگری متفاوت است و شامل این می‎شود که مهم‎تر‎ین هدف در زندگی شما چیست؟ چگونه باید زندگی کرد؟ چه چیزی درست است و چه چیزی غلط؟ اهداف و ارزش‎ها ‎می‎توانند براساس عقاید معنوی و مذهبی انسان تعیین شوند. به هر حال آنچه که باعث می‎شود که انسان حس رضایت از زندگی داشته باشد، حرکت در مسیر رسیدن به اهداف و ارزش‎هایش و یا حرکت در مسیری است که مغایرتی با ارزش‎هایش نداشته باشد.
کتاب هدف از برایان ترسی
کتاب تئوری انتخاب از ویلیام گلسر
کتاب کافه ای به نام چرا 4) پول: پولی که به دست می‎آورید، دارایی‎هایی که صاحب آن هستید مثل خانه، ماشین و… 5- شغل: حرفه و کاری که ساعت‎های زیادی به آن مشغول هستید؛ می‎تواند خانه‎داری باشد، درس خواندن باشد و یا هر شغلی باشد که بابت آن حقوق می‎گیرید.
کتاب هوش مالی از ماهان تیموری
کتاب راه اندازی کسب و کار از جف واکر
کتاب تجارت در قرن 21 از رابرت کیوساکی
کتاب تست مامان از راب فیتز پاتریک 6) تفریح و سرگرمی: کارهایی که شما در اوقات فراغت خود انجام می‎دهید، خواندن رمان ، گوش دادن به موسیقی، دیدن فیلم، رفتن به پارک، ملاقات دوستان و…
کتاب ملت عشق از الیف شاکاف
کتاب نامیرا از صادق کامیار 7) یادگیری: یادگیری هر دانش و مهارتی از قبیل خواندن کتاب و یا شرکت در کلاس‎های آموزشی که به شما مهارتی را که به آن علاقه دارید می‎آموزد.
کتاب جادوی دانش از جواد رسایی
کتاب معروف Learn how to learn
کتاب مطالعه در حد بنز از مریم مبارکی 8) خلاقیت و نوآوری: استفاده از قوه‎ی تخیل برای خلق ایده‎های جدید یا پیدا کردن راه حلی برای حل مسائل روزمره مثل تغییر دکوراسیون منزل، نقاشی کردن، کشف راه‎حلی برای رونق بخشیدن به شغل خود و…
کتاب هنرمندانه بقاپید 9) کمک به دیگران: کمک به هم‎نوعان و مشارکت در بهبود وضعیت رفاه جامعه.
کتاب پول نو،چگونه با کمک به دیگران ثروتمند شویم 10)عشق: داشتن یک رابطه ی عاشقانه با یک نفر و محبت و درک دوطرفه 11) دوستان: داشتن دوستانی که عقاید، علایق و اشتراکات حداقلی با آنها ‎دارید و علاقه‎مندید با آنها ‎وقت بگذرانید، صحبت کنید و… 12)فرزند (فرزندان): داشتن تعامل و ارتباطی مناسب با فرزندانتان، اینکه چگونه به آنها ‎محبت می‎کنید، بر آنها ‎اثر می‎گذارید، با آنها ‎صحبت و یا حتی بازی می‎کنید. 13) بستگان: نحوه‎ی تعامل شما با اقوام و فامیل. 14) خانه: جایی که در آن زندگی می‎کنید و اکثر ساعت‎های عمرتان را در آن سپری می‎کنید. 15) همسایگی: منطقه‎ای ‎که در آن زندگی می‎کنید. آب و هوا، همسایگان، سر و صدا، جرم و جنایت. 16) جامعه: شهر یا روستایی که در آن زندگی ‎کنید.