مهارت های کلامی

مهارت های کلامی

مهارت های کلامی

 

سلام دوستان تبریک میگم به شما به دلیل خواندن محتوای ارزشمند مهارت های کلامی. شما جزو 20 درصد از کسانی هستید که برای یادگیری مهارت های فردی خودتان ارزش قائلید و حاضر به خواندن این مقاله شده اید.

شاید برای شما هم پیش آمده است که در مکالمه و گفتگویی، به دلیل انتخاب یک واژه نادرست، به چالش کشیده شده اید. حتما شما به پیام هایی برخورد کرده اید که نتوانستید منظور نویسنده را به خوبی درک کرده باشید.

به احتمال زیاد شما با  مدل چند گانه گارنر آشنا هستید و  از طبقه بندی های آن استفاده می کنید. مهارت کلامی، مهارتی است که با یادگیری و تمرین، بدست می آید.

یک انسان قدرتمند و کاریزماتیک نیاز به دو نوع مهارت دارد : مهارت کلامی و مهارت غیر کلامی.

مهارت های کلامی، مهارت هایی هستند که باعث می شوند کلام ما، به  کلام بهتری تبدیل شوند. این مهارت ها یعنی  اینکه افراد از چه واژه هایی استفاده می کنند. مهارت های کلامی ما از جمله، مهم ترین مهارت های ارتباطی هستند که آن ها را برای برقراری ارتباط موثر با دیگران نیازمند هستید.

توانایی هایی مثل حرف زدن، فهمیدن حرف دیگران، خواندن و نوشتن شامل مهارت های کلامی می شود.

ما هر روزه بیشترین استفاده را از مهارت های کلامی خود داریم. مهارت های کلامی وابسته به کلمات و واژگان هستند. مهارت کلامی همان واژگانی هستند که ما از آن ها استفاده می کنیم.

مدیریت لهجه

فرق بین مهارت های کلامی و فن بیان چیست؟

 

فن بیان بخشی از مهارت های کلامی محسوب می شود. مهارت های کلامی و فن بیان به یکدیگر مرتبط هستند ولی، دو حوزه کاملا متفاوت محسوب می شود. افراد به اشتباه مهارت های مختلفی را با مهارت های کلامی، به اشتباه می گیرند.

خیلی از افراد به اشتباه فکر می کنند وقتی در حوزه مهارت های کلامی ضعیف هستند، باید برای تقویت فن بیان خود مهارت کسب کنند و تمرین انجام دهند.

منظور فن بیان، نحوه بیان کلمات، علائم و لحنی است که ما بیان می کنیم.

مهارت کلامی و هوش کلامی یکی از مهم ترین ابزار ها در صندق ذهن ما هستند. با توسعه دادن این مهارت ما می توانیم به شکل شگفت انگیزی  و بدون فراموشی سخنرانی کنیم.

کلام و بیان دو حوزه متفاوت هستند

وقتی از  فن بیان صحبت می کنیم یعنی  منظور ما نحوه بیان کلمات، لحن بیان کلمات و سایر مهارت های غیر کلامی و کلامی است. فن بیان به ما کمک می کند تا چیام ها و منظور ما به شکل بهتر و موثر تری به مخاطب منتقل شود.

این دو حوزه ( کلام و بیان) معانی مختلفی دارند.

هیچ فردی بدون اینکه سخن دان خوبی باشد، نمی تواند سخن ران خوبی بشود. دوره هوش کلامی

مهارت کلامی شامل چه چیز هایی می شود؟

 

 

مهارت کلامی شامل چه چیز هایی می شود؟

مهارت های کلامی شامل هوش کلامی، ظرافت های کلامی و… می شود. هوش کلامی یکی از مهارت های کلامی محسوب می شود. بر اساس نظریه ی هوش چندگانه، انسان دارای  انواع مختلفی  از هوش است. هوش عددی، هوش موسیقیایی، هوش کلامی، هوش فضایی و… که یکی از هوش هایی که ما بیش از همه به آن وابسته ایم، هوش کلامی است.

ما با استفاده از کلمات فکر کمی کنیم، حرف می زنیم و اطلاعات را بررسی و تحلیل می کنیم. شنیدن، خواندن و ساختن کلمات با استفاده از مهارت های کلامی صورت می گیرد.

یکی از موارد مهمی که ما حتما باید در آن به تسلط برسیم، مهارت هوش کلامی است.  خیلی از افراد به اشتباه، فکر می کنند که نیازی به مهارت های کلامی ندارند، زیرا از زمان کودکی تا به امروز ما مهارت هایی مانند خواندن و نوشتن را آموخته ایم. و به اشتباه حس می کنیم که نیازی به این مهارت ها نداریم.

مهارت کلامی و هوش کلامی یکی از مهم ترین ابزار ها در صندوق ذهن ما هستند. با توسعه دادن این مهارت ما می توانیم به شکل شگفت انگیزی و بدون فراموشی سخنرانی کنیم.سخنور کیست؟

اهمیت هوش کلامی

تا حالا بریتان پیش آمده است که در موقعیت هایی مثل کاش جوابش را می دادم!

کاش من هم اظهار نظر می کردم!

ای کاش می تونستم بدون فراموشی حرفم رو بزنم!
این ای کاش های خیلی از افرادی است که از هوش کلامی پایینی برخوردار هستند. اگر موقعیت هایی مشابه برایتان پیش آمده است، شرکت در دوره هوش کلامی بهترین پیشنهاد ما به شما است. معنای ساده هوش کلامی یعنی توانایی انتقال و استفاده از کلمات و جملات در زمان درست.

در کشور ما به دلیل وجود فرهنگ های مختلف، پیچیدگی های  ارتباطی بسیار بالایی وجود دارد. مهارت های کلامی و غیر کلامی، مهارت های هستند، که یادگیری آن ها واجب و ضروری است. برای خوش درخشیدن در سخنرانی ها و جلسه ها، یادگیری این نوع مهارت ها را جزو الویت قرار دارد.

برای مثال چنین موقعیتی بریتان پیش آمده است که در یک جمع قرار گرفته اید و می خواهید نظرتان را راجب موضوعی بیان کنید، اما در این زمان، نمی توانید نظر خود را بیان کنین. خیلی از افراد می خواهند در جمع های مختلفی با اشتیاق زیاد صحبت کنند، ولی ناگهان هنگام حرف زدن، استرس می گیرند و به کلی فراموش می کنندکه چه چیزی را می خواستند بیان کنند.

یکی از اهداف هوش کلامی این است که شماد می توانید با کمترین میزان صحبت، بالاترین حالت اثر گذاری را داشته باشیم. با تهیه محصول هوش کلامی، شما می توانید روی خودتان سرمایه گذاری کنید و به یک انسان تاثیر گذاری تبدیل شوید.

در این دوره، با انجام تمرینات مستمر، یک مسیر عصبی ( Neural Pathway  )  صحیح شکل می گیرد.

آیا تقویت هوش کلامی امکان پذیر است؟

خیلی از افراد به اشتباه تصور می کنند که هوش کلامی  یک استعداد ذاتی است و کسانی از این مهارت، بهره مند هستند که از کودکی  این مهارت را به صورت ذاتی دارند. همه می توانند با افزایش و یادگیری هوش کلامی، این مهارت را در خوشان تقویت کنند. تمامی افراد می توانند هوش کلامی خود را در هر سنی که هستند، تقویت کنند. تقویت مهارت هوش کلامی با تمرین های مستمر امکان پذیر است.

چند نمونه از تمرینات هوش کلامی :

 • ابر کلمات
 • واژه ربایی
 • تند گویی
 • زنجیر کلمات
 • پیدا کردن 10 حیطه شغلی
 • هدف یادگیری مهارت کلامی
 • کمک به توسعه و رشد در مسیر شغلی

با یادگیری  و توسعه مهارت های کلامی، شما مسیر جدید را در حوزه زندگی شخصی و شغلی تان بدست می آورید. شما بعد از یادگیری مهارت های کلامی، به راحتی و بدون استرس می توانید با کارفرما، دوستان، شریک عاطفی و … می توانید نقش  مهمی در شغل و زندگی اجتماعی خود داشته باشید.

توسعه فردی

هدف یاد گرفتن مهارت کلامی

 

 • علاقمند شدن بیشتر به مطالعه

مهارت کلامی به شما کمک می کند که هوش کلامی شما افزایش پیدا کند و علاقمند به مطالعه کردن کتاب های جدید شوید. مطالعه کتاب های جدید و تازه، در حوزه شخصی خودتان، به شما کمک می کند تا رشد چشمگیر و شگفت انگیزی داشته باشید.

کسی علاقه ای مهارت های کلامی و کلمات ندارید و با آن بیگانه هستید، به احتمال زیاد به دنبال خواندن کتاب های جدید نمی روید.

 • دیدن بهتر و عمیق تر جهان اطراف

دیدن بهتر و عمیق تر جهان اطراف

گستردگی و متنوع بودن کلمات به افراد کمک می کند تا دنیا را با چشمانی باز و عمیق تر ببینیم و در هر لحظه در هر حال، به دنبال تجربه های جدید و یادگیری باشیم. با خواندن کتاب ها و یادگیری واژگان و کلمات جدید، افراد با دید وسیع تری به جهان اطراف خو می نگرند.

 • افزایش توانایی در ثبت تجربه ها و حرف ها

همه ما انسان ها هر روزه در حال تجربه کردن و یادگیری مهارت های جدید هستیم. مهارت های کلامی به کمک شما می آیند تا بتوانید این حرف ها و تجربیات را نوشته و به ثبت برسانید.

تسلط کلامی یکی از بهترین مهارت ها برای  تمرین نویسندگی است. خیلی اوقات برای ما پیش آمده است که می خواهیم خاطره ای را برای دیگران، تعریف کنیم اما بر خلاف تصویری که از این خاطره در ذهن داریم، زنده نیست.

در فضای مجازی به وفور دیده می شود که بلاگر ها، تجربیات و حرف های خود را به دیگران انتقال می دهند.

تاثیر نوشیدن آب در سخنرانی

 • بهبود مهارت در مذاکرات و جلسات ( مهارت های کلامی)

یکی از مهم ترین  هدف های مهارت های کلامی، این است که شما به راحتی می توانید در مذاکرات گفتگو کنید. خیلی از افراد در مذاکرات و جلسات کاری، نمی توانند دقیقا چیزی که در ذهنشان دارند را بر زبان آورند. به همین علت بسیاری از حرفذ های آن ها ناگفته می ماند و نمی توانند به هدف خود در  مذاکرات دست یابند.

این موضوع نیز در روابط عاشقانه و عاطفی مطرح است. گاهی اوقان برای ما خیلی دشوار است که حس درونی و قلبی خود را به شریک عاطفی خود متنقل کنیم.

 • کاهش استرس و اضطراب در سخنرانی ها

کاهش استرس و اضطراب در سخنرانی ها

استرس یکی از  مهم ترین معضل ها برای یک سخنران و افراد بسیاری است. خیلی از افراد به دلیل استرسی که دارند، نمی توانند منظور خود را به درستی بیان کنند.

بخش عمده ای از استرس افراد، به دلیل  کمبود منابع و اطلاعات است. یک بخشی از استرس ما طبیعی است و باید به صورت آگاهانه کنترل شود.

برای یک سخنران، مهرات تسلط کلامی بسیار حیاتی و پر اهمیت است.

 • افزایش توانمندی در تولید محتوا

افراد در بسیاری از شغل ها وادار به تولید محتوا هستند. برای تولید یک محتوای توانمند و عالی  باید  اطلاعات علمی و تخصصی راجب موضوع محتوا داشته باشیم. مهم ترین نقش در تولید محتوا، بهبود و افزایش مهارت های کلامی است.

با په مواردی یک ارتباط کلامی موثر داشته باشیم؟

 • ارتباط چشمی ملایم
 • حالت چهره مهربان
 • صدای گرم و گیرا
 • راحت صحبت کردن
 • با صدای واضح حرف زدن

 تمرین تشکیل زنجیره کلمات برای تقویت مهارت کلامی

 

تمرین تشکیل زنجیره کلمات برای تقویت مهارت کلامی

یکی از تمرین هاییی که برای تقویت مهارت کلامی صورت می گیرد، تمرین زنجیر کلمات است. استفاد از جملات کوتاه در سایت ها و مقاله ها، به درک بیشتر مخاطب کمک فراوانی می کند.

تمرین زنجیر کلمات یکی از تمرین های مهارت کلامی، بخصوص مهارت هوشش کلامی است. به طور کلی جملات کوتاه عامه پسند تر و ساده تر هستند. به همین دلیل افراد با چنین جملاتی زودتر ارتباط برقرار می کنند.

یکی از مزیت های زنجیر کلمات این است که، زنجیر کلمات به ما کمک می کند تا توصیف و فضا سازی بهتری از موضوع داشته باشیم.

انجام این تمرین به این صورت است :

برای مثال می خواهید راجب شخصیت شناسی MBTI مقاله ای بنویسید. در ابتدا باید کلمات و زنجیر کلماتی که به این موضوع مرتبط هستند را شروع به نوشتن کنید.

 • شخصیت انسان های معرف
 • درون گرا
 • برون گرا
 • شخصیت خودم
 • احساسی
 • منعطف
 • قضاوتگر و…

انجام این تمرین و نوشتن کلمات به صورت زنجیر وتار راجب موضوع، به شما کمک می کند تا یک داستان کوتاه راجب شخصیت شناسی شود.

این تمرین به شما کمک می کند تا هنگام سخنرانی یا یک صحبت، کلمات و جملات خود را به فراموشی نسپارید.

بعد از به پایان رسیدن زنجیره کلمات، شما با حذف کلمات اضافه می توانید زیبایی نوشته خود را دو چندان برابر کنید.

 تمرین ابر کلمات ( مهارت های کلامی)

 

چگونه ابر کلمات بسازیم؟

یکی از تمرین هایی که نقش مهمی در  نزدیک شدن و صمیمی شدن ما با واژگان و کلمات دارد، تمرین ابر کلمات است. ابر کلمات ( Word Cloud) یعنی  اندازه هر کلمه با تعداد دفعات تکرار آن کلمه در مت شما متناسب است.

یکی از کاربرد های  ابر کلمات، این است که می تواند برای  تزئین نوشته های  شما به کار برود.

در واقع ابر کلمات یک عکسی است که کلماتی  که در یک متن حضور دارند را به نمایش می گذارد.  موقع نمایش، با توجه به میزان و توجه تکرار هر کلمه اندازه آن تغییر می کند.

در ابر کلمات یعنی هر چقدر یک کلمه  در متن ورودی  حضور بیشتری  داشته باشد، تصویر نهایی اندازه بزرگ تری خواهد داشت.

یکی از کاربرد های ابر کلمات این است که اگر معلم هستید، یک ایده عالی این است که وقتی می خواهید مبحثی را تدریس کنید، برای آماده کردن ذهن دانش آموزان می توانید از ابر کمات استفاده کنید.

یک وبلاگ نویس در شبکه های اجتماعی می توانید ابر کلمات نوشته هایتان را در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارید.

شما با شرکت در دوره ثروت سازی با کلام بسیاری از این نوع تمرین ها را یاد می گیرید.

دوره ثروت سازی با  کلام

 

دوره ثروت سازی با کلام

محصول ثروت سازی با کلام یکی از جامع ترین محصولات این سایت می باشد. این  دوره  بیش از  1000 دقیقه آموزش  ویدیویی به همراه صوت جلسات و پی دی اف  اسلاید ها می باشد. شما با تهیه این دوره می توانید، مهارت هایی مانند فن بیان و گویندگی را یاد بگرید و روی مهارت های کلامی خود سرمایه گذاری کنید.

بسیاری از افراد فکر می کنند این دوره  راجب فن بیان و سخنوری می باشد. اما در دوره شما راجب بسیاری از موضوعات مانند عزت نفس و اعتماد به نفس، زبان بدن، هوش کلامی، ساختار استاندارد محتوا، تکنیک های جذابیت کلامی، نقشه ذهنی در سخنرانی، اتیکت و آداب معاشرت و… می پردازند.

 در انتهای دوره چه اتفاقی  رخ خواهد دارد؟

دوره ثروت سازی با کلام برای تمامی افراد یک ضرورت است. این دوره در تمامی ارتباطات از خانواده تا محل کار و دنیای بیرون، در همه جا کاربرد دارد.

مطالب این دوره به گونه ای  طراحی  شده که در صورت انجام  تمارین در انتهای دوره می توانید:

 • شما می توانید روی صدایتان سرمایه گذاری کنید.
 • بدون فکر کردن زیاد جواب های قاطعانه و زیبایی بدهید.
 • به یک سخنران حرفه ای و اثر گذار تبدیل می شوید.
 • در مواقع لزوم می توانید به شکل درست حاضر جواب باشید.
 • شما وقت کمتری را در دوره های غیر حضوری تلف می کنید.
 • می توانید در خانه با یک لباس راحت، در این دوره شرکت کنید

برای شناختن خودتان می توانید به مقاله ارزشمند خودشناسی مراجعه کنید.

این دوره توسط چه کسی ارائه می شود؟

 

این دوره توسط چه کسی ارائه می شود؟

دوره ثروت سازی با کلام و هوش کلامی توسط خانم دکتر مریم مبارکی تدریس می شود. مدرس این دوره، نویسنده کتاب مطالعه در حد بنز است دوره های حضوری و غیر حضوری متعددی در زمینه فن بیان و مهارت های کلامی،  تهیه کرده است. این مدرس به شما کمک می کند که با بدست آوردن اعتماد به نفس و مهارت های کلامی، در زندگی و شغلتون فرد تاثیر گذار تری باشید.

 

شما باید برای  بهبود و یادگیری مهارت های کلامی خود، و قت و انرژی بسیار زیادی بگذارید. همچنین باید به طور مستمر تمرین های این مهارت را انجام دهید.

b2n

yun

Verbal skills

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

یک پاسخ

 1. سلام خانوم مبارکی عزیز
  من واقعا خیلی خسته شدم از این همه مشکل
  میخواستم ببینم میتونین به من هم مشاوره بدین و بتونم از این وضعی که هست سربلند بیرون بیام؟
  تعریفتون رو خیلی شنیدم ولی خب تا از خودتون مشاوره نگیرم و حرف نزنم باهاتون نمیتونم اعتماد کنم برای خرید دوره هاتون
  ممنون میشم به من پیام بدین♥️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.