نشانه های نداشتن اعتماد به نفس

نشانه های نداشتن اعتماد به نفس

نشانه های نداشتن اعتماد به نفس

 

با بررسی شخصیت و ویژگی های افراد می توان به نشانه های نداشتن اعتماد به نفس افراد پی برد. علت نداشتن اعتماد به نفس در افراد مختلف متفاوت است. در برخی از افراد ضربه روحی می تواند دلیل کمبود اعتماد به نفس باشد و در برخی از افراد دیگر ریشه در کودکی دارد.

اعتماد به نفس در زندگی ما نقش اساسی را ایفا می کند. یکی از ویژگی یک فرد با اعتماد به نفس پایین، زود رنج و شکننده بودن است.

این افراد هیچ ثباتی در تعیین ارزش ها و خواسته های خود ندارد. اکثرا نمی توانند قاطعانه تصمیم بگیرند و نیاز هایشان را با شک و تردید بیان می کنند.

یکی از دلایل نشانه های نداشتن اعتماد به نفس ریشه در دوران کودکی و گذشته فرد دارد.

برای تمامی ما لحظاتی پیش آمده است با احساس ترس روبه رو می شویم، مظطرب می شویم و احساسات دیگر که باعث می شود خودمان را سرزنش کنیم و اعتماد به نفس لازم را برای ادامه راه زندگی از دست می دهیم. این وضعیت بسیار عادی است. اینکه ما از این وضعیت خارج شویم و دوباره به حالت عادی خود بازگدیم بسیار مهم تر است.

کسی که اعتماد به نفس پایینی دارد دائما در طول روز به خودش انرژی منفی می دهد و منتظر شکست است. در صورتی که ما به توانمندی های خودمان ایمان و باور نداریم نمی توانیم موفق شویم. پس برای پیشرفت و موفقیت نیاز به اعتماد به نفس ایده آل داریم.

در ادامه همراه ما باشید تا با نشانه های نداشتن اعتماد به نفس آشنا شوید.

بیشتر بخوانید : آیا می دانستید فن بیان و سخنرانی چیزهایی نیستند که این روزها مد شده باشد!‌

  • همیشه شرمنده و خجالت زده هستند

 

همیشه شرمنده و خجالت زده هستند

افرادی که اعتماد به نفس ندارند از رفتار های خود احساس شرم می کنند و دائم خجالت زده هستند. این افراد دائما فکر می کنند که به اندازه کافی خوب نیستند و مدام درگیر این هستند خودشان را به دیگران خوب جلوه دهند. این افراد نمی خواهند خودشان را با نقص و توانایی هایی که دارند بپذیرند. و به همین علت است که دائما با خودشان درگیر هستند و فکر می کنند به اندازه کافی آدم مفید و خوبی نیستند.

  • توانایی نه گفتن ندارند

این افراد از اینکه خواسته دیگران را رد کنند می ترسند. چون فکر می کنند با نه گفتن به دیگران، تنها می شوند و آن ها را از دست می دهند.

قدرت نه گفتن یکی از مهم ترین تفاوت هایی است که در بین افراد با اعتماد به نفس و آن هایی که کمبود اعتماد به نفس دارند دیده می شود.

فرد با اعتماد به نفس ارزش های خود را می داند و اگر کسی مخالف این ارزش ها از او درخواستی داشته باشد، درخواست فرد را با تمام احترامی که برای او قائل است، رد می کندو اما کسی که کمبود اعتماد به نفس دارد، هیچگونه ارزشی را برای خود تعیین

نمی کند یا پا روی ارزش هایش می گذارد.

مدیریت لهجه

  • کمال گرایی بیش از اندازه

 

کمال گرایی بیش از اندازه

یک دختری را در نظر بگیرید که ظاهری نسبتا خوب دارد. این دختر به دلیل کمبود اعتماد به نفس ظاهر خود را نمی پذیرد و دائما در حال آرایش کردن بیش از اندازه و تغییر خودش است. او با چک کردن عکس بقیه در فضای مجازی و مدل ها حس بدی می گیرد و دوست دارد شبیه این افراد باشد. با این کار ها نه تنها حس خوبی را دریافت نمی کند بلکه حال روحی او روز به روز بدتر می شود.

افراد کمال گرا به طور مرتب دچار استرس و اظطراب هستند، چون همیشه حس می کنند نقصی در وجود آن ها است. و دائما در حال سرزنش کردن خوشان هستند.

این افراد هیچگاه نواقص خودشان را نمی پذیرند و دائما  در تلاش هستند خودشان را فردی کامل جلوه دهند.

بشتر بخوانید : آیا می دانستید تست شخصیت شناسی MBTI شغلی و تحصیلی در بسیاری از مراکز مشاوره مورد استفاده قرار

می گیرد.

  • تظاهر به مشغله زیاد

 

تظاهر به مشغله زیاد

این افراد به دلیل کمبود اعتماد به نفس از حضور در جمع خودداری می کنند. کسانی هستند که خودشان را پر مشغله نشان می دهند. برای مثال جواب های تلفن دیگران را نمی دهند و دیر پیام های افراد را می خوانند.

برای دوستانشان بهانه های مختلف جور می کنند تا در جمع های دوستانه حضور پیدا نکنند.

این ویژگی ها تنها تعداد کمی از نشانه های نداشتن اعتماد به نفس در بین افراد بود. با مطالعه این مقاله متوجه شدیم که نداشتن و کمبود اعتماد به نفس عواقب بدی را در پیش دارد و مهم تر از همه اینکه ما بدون داشتن اعتماد به نفس به هیچ موفقیت و پیشرفتی نخواهیم رسید. زبان بدن ما میزان اعتماد به نفس ما را نشان می دهد.

b2n

yun

They are always ashamed and embarrassed

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.