نویسنده این مقاله:

نویسنده این مقاله:

[rt_reading_time label="زمان مطالعه:" postfix="دقیقه" postfix_singular="دقیقه"]

چرا صاف نشستن حین مطالعه اینقد خوبه؟!

به چهار دلیل مهم:

1-کمک به مغز

2-کمک به مغز

3-کمک به مغز

4-کمک به چشم ها

همه جا شنیدیم و خواندیم که برای مطالعه ی درست لازم است که به صورت اصولی و صحیح پشت میز بنشینیم در حالیکه ستون فقرات بدنمون صاف باشه اما کو عمل؟!

من الان توضیحاتی در مورد اهمیت این صاف نشستن بهتون میدم که دیگه حاضر نشید حتی بیست دقیقه با حالت های بدنی نامیزان ،غوزکرده و یا لم داده فعالیت علمی بکنید!

خب اول ازشما میخواهم که درحالت غوزکرده سعی کنید که نفس بسیارعمیقی بکشید. حالا سریع ستون فقراتتان را صاف کنید و دوباره نفس کشیدن را امتحان کنید…شما هم متوجه شدید که چه تفاوت زیادی بین میزان هوایی که در هر حالت قادرید بلع کنید وجود دارد؟! میبینید که در حالت غوزکرده ،حجم تنفسی،به میزان قابل توجه ای کاهش می یابد و این در حالیست که وقتی ما یک کار جدی و نیازمند تمرکز،انجام میدهیم مغزما بیشتر از هر زمانی نیاز به اکسیژن دارد. خب این دقیقا دلیل اصلی تاکید برای صاف نشستن حین مطالعه است.

علاوه بر این هنگامی که ستون فقرات و گردن به سمت جلو خم است،نای و شریان ها تحت فشارقرار می گیرند و این یعنی اختلال در رسیدن اکسیژن و خون کافی به مغز!

مغز،علاوه بر اکسیژن،نیاز به جریان الکتریکی دارد وصاف نشستن به جریان منظم و روان انرژی الکتریکی در طول نخاع کمک زیادی می کند و باعث میشود توان مغز به بیشترین حد خود برسد.

پس به طور خلاصه، مغز برای عملکرد بهتر نیاز دارد که جریان الکتریکی،اکسیژن وخون کافی دریافت کند که در حالت های خمیده،غوزکرده،لم داده و درازکشیده چنین چیزی میسر نیست.

چهارمین مزیت صاف نشستن حین مطالعه،کمک به بهبود عملکرد چشم هاست. ما در تندخوانی سعی می کنیم به جای خواندن کلمه به کلمه ی یک متن،گروهی از کلمات را در یک لحظه ببینیم وپیام درک آن را به مغز ارسال کنیم. یکی از اصولی که درتندخوانی، بسیار مورد فراموشی قرار می گیرد،رعایت فاصله ی چشم ها تا نوشته است.

فاصله ی حدودا 50سانتی متر کمک می کند که میدان دید میانی و جانبی بزرگتری داشته باشیم.